Problém s rosením oken

K rosení oken dochází proto, že vzduch v domě či bytě je nasycen vodní párou a další nemůže absorbovat, ta se pak vysráží na nejstudenějším místě, kterým je právě okno. Kondenzace vody na okně je někdy tak masivní, že voda kape a stéká po parapetu dokonce až na podlahu. Tato nevhodná situace má za výsledek nezdravé prostředí v bytě, ve kterém se tvoří plísně. Většina lidí se mylně domnívá, že má vadná okna. Než se pustíte do jejich výměny, vyzkoušejte nejprve několik našich rad, je docela možné, že to ke zlepšení situace ve vašem domově bude stačit.

mokré sklo

·         Větrejte, větrejte, větrejte. Ve společnosti převládá názor, že v zimě by se větrat nemělo, jelikož dochází k velkému úniku tepla. Cílem větrání, které zde doporučujeme, samozřejmě není únik tepla, ale odvod vlhkosti ze vzduchu. To znamená výměna „vlhkého vzduchu“ z bytu za „suchý vzduch“ zvenku. Když budete mít delší dobu otevřenou ventilačku, unikne vám více tepla, než když na pět minut otevřete okna v bytě dokořán a uděláte pořádný průvan.
otevřená okna

·         Při vaření uniká do vzduchu velké množství vodních par. Vařte proto hlavně v hrncích s pokličkami a používejte digestoř.

·         Srážení vody na stěnách je nejvíce patrné v koupelně. Po sprše můžete sledovat zarosení kachliček a zrcadel. Proto je koupelna místností, která je v bytě nejvíce náchylná na tvorbu plísní. Pokud máte koupelnové okénko, nebojte se ho po sprchování otevřít dokořán, pokud máte ventilátor, nechte ho zapnutý po celou dobu koupele, a ještě chvíli poté.

·         Teplý vzduch dokáže absorbovat větší množství vlhkosti než vzduch studený. Situace by se tedy mohla zlepšit i v případě, že si doma přitopíte.

·         Změřte si v bytě nebo domě vlhkost vzduchu. Pro naše zdraví je lepší spíše vlhčí vzduch než sušší, pokud ale vlivem vlhkosti dochází ke vzniku plísní v bytě, není to nic dobrého. V zimních měsících byste měli doma naměřit vlhkost vzduchu 45 až 65 procent, v letních měsících pak od 40 do 60 procent.