Co je to ten Ecodesign.

Vysavač Vám odešel na věčnost. S jeho výkonem jste byli spokojeni a chcete si obratem koupit ten samý. Prodejce Vám ale oznámí, že výrobce už rok produkt nenabízí kvůli nevyhovování požadavkům ekodesignu. O co se jedná a k čemu je to dobré?
elektrické vedení

Ekodesign jsou CE směrnice, které kladou požadavky na spotřebiče, které se hojně používají a je proto zásadní jejich energetická účinnost. Zásadní z globálního hlediska ochrany životního prostředí. Vždyť jenom omezení spotřeby pohotovostních režimů produktů snížilo roční spotřebu o 35,5 TWh. Což pro představu odpovídá roční spotřebě Rumunska.
Nesplnění nastavených limitů nedovoluje používání CE značky na štítku výrobku, a tedy ani vstup na trh Evropského hospodářského prostoru. Úzce s požadavky směrnic souvisí i nařízení o energetických štítcích.
tabulka spotřeby
Proč už tedy není k mání Váš starý vysavač? Lidově řečeno moc žral.
Legislativa ovlivnila vývojová centra nejrůznějších produktů. Inženýři měnili specifikace klimatizací, vysavačů, praček, myček nádobí, televizorů, počítačů, ohřívačů vody, varných desek a dalších.  Museli přijít s efektivnějším produktem používající díly o co nejnižší spotřebě.
Znamená to, že teď můžete v obchodě sáhnout po jakémkoliv například vysavači a máte jistotu, že bude jen minimálně zatěžovat Váš rozpočet spotřebou elektrické energie?
Evropská unie zlikvidovala ty největší žrouty.  Pořád ale spotřebiče spadají do různých tříd účinnosti. Aby se zákazník dobře zorientoval při výběru, jsou na produktech energetické štítky udávající relevantní data a mezi nimi i deklarovanou třídu účinnosti A+++ až D. Barvy u jednotlivých písmen jasně označují, kterou zvolit. Rudé D má největší spotřebu v porovnání s produktem spadající do zeleného A+++.
 označení ce
Důvěřuj, ale prověřuj
Ne jednoho z nás napadá, jestli si výrobce dosaženou třídu tak trochu nevylepšil, aby byl jeho produkt atraktivnější. Za jedním písmenkem se skrývají archy s uloženými výpočty a výsledky měření, které musí být uschovávány pro případnou kontrolu.
Kontrola trhu v této oblasti spadá v České republice pod Státní energetickou inspekci, která má právo ověřovat správnost údajů i měřením.