Společenská odpovědnost ruku v ruce s výrobky

O chráněných dílnách už jistě každý slyšel, jsou provozovány již řadu let a bohužel zatím jen malé množství společností s nimi uzavírá spolupráci. Neprávem se majitelé takovým firem domnívají, že práce odvedená v dílnách je méně kvalitní. Ale opak je pravdou.
chlap v dílně
Velká část obyvatel České republiky má za to, že je správné dělat užitečnou činnost pro organizace, které jsou pro společnost velice důležité. Už jen proto, že jejich výrobky jsou jiné než ty, které běžně máte možnost zakoupit. Možná právě v tom spočívá obliba těchto produktů a je o ně stále větší zájem. A to je dobře. Bohužel chráněné dílny jsou závislé na tom, jak se k jejich činnosti staví podniky, které by je mohly výrazně podporovat v jejich dobrém úsilí.
A ti, kdo už takovou spolupráci navázali, si ji nemohou vynachválit, poptávka po výrobcích je veliká a dílny tak co do kapacity nestačí pokrýt všechny zakázky. S tím také souvisí počet zaměstnanců, většinou se jedná o lidi s určitým typem postižení, pro které je problém najít si vhodné zaměstnání, kde by jim jejich handicap nebyl na obtíž. Jedno souvisí s druhým, čím více bude pracovat lidí, tím větší množství zakázek bude možné uspokojit. Hlavní problém souvisí s hledáním nových firem, které by do společného projektu s dílnami šly. Jejich počet je sice vyšší, ale bylo by jich třeba více. Jedním z důvodů může být obava z toho, že výrobky z dílen nejsou dostatečně kvalitní.
ruční práce
Není ale nic jednoduššího než se přesvědčit o opaku. Je pravda, že z dílen pochází především výrobky keramické a textilní, dárkové balíčky, polštáře, ručně dělané šperky a svíčky, přírodní kosmetika. Spousta jich má také své vlastní e-shopy.
Ale dílny se věnují i jiným oblastem, jsou to např. průmyslové obory, elektroodpady, výroba obalů. Dílny se snaží přilákat spolupracující firmy a maximálně se jim přizpůsobit.