Peníze jako ukazatel hodnoty

Ve starověku neexistovaly peníze. Tudíž veškerý obchod probíhal formou výměny. Dnes tomu říkáme barterový obchod. Jde tedy o směnu zboží. Později se tento činitel změnil, když byly vypisovány směnky. Šlo o dlužné úpisy, kterými se zavazujeme k zaplacení určité částky, kterou aktuálně nemáme k dispozici. Tuto funkci později převzaly šeky, avšak se směnkami se můžeme setkat i v dnešní době.
kapsa s peněženkou
Postupem času byly vyvinuty peníze. Nejprve byly raženy ze zlata, následně pak stříbra nebo mědi. Zde se začaly formovat mince, které známe již dnes. Mince již působí spíše symbolickým dojmem, jelikož se nacházíme v době plastikových peněz. Jde o kreditní nebo debetní karty. V rámci kreditní karty čerpáme vlastně úvěr, který musí být vždy na konci měsíce splacen. Pokud jsou dodrženy veškeré podmínky neplatíme žádné úroky. Pokud však přesáhneme dobu splácení je půjčka penalizována velice vysokými sazbami.
zisk šetření
V rámci debetní karty se setkává každý majitel běžného účtu. Pro založení můžeme využít retailových nebo korporátních bank. Ty retailové se zaměřují spíše na jednotlivce a méně bohaté klienty, tudíž se snaží přilákat zákazníky na bezplatné vedení účtu, výběry zdarma a jiné bonusové služby. Korporát jak již vyplývá z názvu se zaměřuje spíše na společnosti, které schraňují větší míru kapitálu a operují tedy s vyššími částkami.
U debetní karty máme tedy k dispozici pouze disponibilní zůstatek. Pouze vložené peníze, lze samozřejmě nastavit kontokorent, kdy můžeme čerpat do mínusu. Zde je samozřejmě taky nastavené splacení takovým způsobem, že pokud obdržíme každý měsíc výplatu automaticky se nám dlužné peníze strhnou a my nemusíme řešit žádné poplatky za poskytnutou službu.
drobné na papírovkách
S financemi se dnes nesetkáváme pouze na účtech, ale díky trendy posledních let také ve virtuální realitě. Ta nám nabízí formou blockchainu absolutně nezávislou, ale bezpečnou měnu, kterou může ovládat každý. Před rokem byla navíc zajímavá nejen z důvodu bezpečnosti, ale také jako vhodná investiční komodita. Kvůli vysoké volatilitě však tento růst nebyl dlouhodobě udržitelný.