Pečujeme o pejska

Mnohdy veterinární ordinace a celkově kliniky nedokážou ani při veškeré síle zabránit tomu nejhoršímu. Přesto preventivní péče by mohla mnohému pomoci, kdyby se jen neupřednostňovaly peníze, které jsou nutné vynaložit na preventivní vyšetření a následnou léčbu. Ale ani to nic nemění na tom, že mezi námi existují zodpovědní chovatelé a svým chlupáčkům poskytují dostatečnou péči. Ta nespočívá pouze v kvalitní péči, ale zároveň v preventivních prohlídkách. Následná veterinární péče a léčba se dá poměrně dost zmírnit díky uzavřenému pojištění, které je například u psů a koček naprosto běžné.
bílý buldoček

Nejčastější nemoci psů

·         Kašel – je to velmi podobné onemocnění našemu běžnému nachlazení. Tudíž je virového původu. Nejhorší je, když podrážděnou sliznici napadnou ještě další viry a bakterie, tím se může skutečně nemoc ještě zhoršit. Důležité je nechat pejska v klidu a teple, dávat mu předepsané láky, které začnou působit protizánětlivě a také pomohou v odkašlávání. Samozřejmě, že pokud se stav zhorší, bude nutné naordinovat třeba i injekční podání antibiotik.
unavený buldoček
·         Průjem – jejich trávicí trakt dokáže reagovat buď na špatnou stravu, nevhodné krmivo nebo i reakci na změnu potravy. Ovšem jak to bývá, tak se za obyčejným průjmem může schovávat i jiné onemocnění a ve většině případů se k němu přidá i zvracení.
·         Ledviny – onemocnění může mít klidně i vrozený původ, ale nic nebrání tomu, aby se vše projevilo i během života. Pokud si nejsme jisti a vidíme u psa zvýšenou únavu, spavost, hubnutí nebo horší kvalitu srsti, je na místě navštívit zvěrolékaře. Ten provede vyšetření krve, které mu poskytne přehled o stavu ledvin.
lékařská péče o štěně
·         Zvukovod – časté drbání uší, ale i klepání hlavou značí, že se tu objevil nějaký problém. Může to být jen pouhé vražení cizí věci do ucha, ale také například alergie nebo jiná infekce, na kterou zaberou antibiotické kapky. Zde je dobrá prevence a to pravidelné čištění uší.
·         Zuby – ani pejsci nejsou ušetřeni zubního kamene, onemocnění dásní, kanálků a zubních kazů. Zde je třeba podstoupit odbornou péči. Preventivně lze naučit již štěně, jak si čistit zuby skrze doporučené výrobky. Špatný stav dutiny ústní je v podstatě cesta pro nebezpečné srdeční a ledvinové onemocnění.