Co je SEO a jak funguje

Sice jsme již za dobou, kterou Ivan Mládek popisuje ve své písničce „Zkratky“, kde se ukazuje nesmyslnost krácení naprosto všech názvů, přesto stále mezi námi některé zůstávají. Část z nich je ještě reliktem staré doby, část přibyla teprve nedávno.

Zvláště ty druhé mají obvykle svůj základ v angličtině. Tím se stávají téměř nepochopitelné pro část lidí, zvláště pak pro starší generaci, která s ní, na rozdíl od té dnešní, nevyrůstala. Ti pak mohou být při čtení některých dokumentů zmateni, neboť nemají a ani nemohou mít tušení, o co se vlastně jedná.

kontakt1

Pak přichází otázky, jako například co je SEO. To je totiž typický příklad právě jedné z těch anglických zkratek, která je navíc s oboru, se kterým se většina populace v odbornějším hledisku prakticky nesetkává, i když jeho produkty potkává denně. Co tedy znamená?

V tomto případě se jedná o zkratku z anglického Search Engine Optimalization. To v překladu znamená optimalizace pro vyhledávače. Zde však není doslovný překlad tím nejlepším řešením. Zde totiž nejde o optimalizaci nějakého vyhledávače, nýbrž o optimalizaci internetových stránek pro vyhledávače tak, aby byl jejich odkaz při vyhledávání určitého slova či výrazu v seznamu výsledků na jednom z prvních míst.

podminky2

Zde se tedy jedná o určitou formu propagace, která má za cíl zvýšit návštěvnost dané internetové stránky. Proč je to tak důležité? Naprostá většina obchodů již provozuje kromě kamenných prodejen také e-shop. A každý návštěvník stránky je potenciální zákazník. Čím více jich je, tím větší je pravděpodobnost, že si některý z nich něco koupí. Firmě se tak zvýší zisk, což je hlavní důvod, proč vůbec byla založena.

Jak je tedy vidět, je někdy třeba oboru trochu rozumět, aby byl význam některé zkratky jasný. To však znamená, že většina populace nebude schopna její význam rozluštit. Proto je potřeba, aby byl jejich význam vysvětlován. Jen tak nebude docházet k matení lidí.