Vydejte se s námi do západočeských lázní

Naše země je bohatým zdrojem pramenů a léčebných rašelinných hmot, léčí se tu všechny choroby počínaje dýchacím ústrojím a konče pohybovým aparátem. Výjimkou nejsou dokonce ani radioaktivní vývěry, které naleznete v bohatých zdrojích v krušnohorském Jáchymově. Zájemce o pobyt v těchto destinacích láká nejen samotný léčebný proces, ale především prostředí ideální pro relaxaci, kde snadno odhodíte stres a načerpáte nových sil.

kolonáda v lázních

Zajímavosti o českých léčebných místech a pramenech

Nejvíce lázeňských míst – ty najdete v západních Čechách, jde o vyhlášenou lokalitu pěti významných míst v Česku, z nichž většina se nachází na území Karlovarského kraje. Jsou to pochopitelně Karlovy Vary a dále Františkovy Lázně, Lázně Kynžvart, Mariánské Lázně a lázně Jáchymov.

Zlatým věkem lázeňství bylo 19. století, navázalo na tradice ze středověku, přičemž první lázeňské domy se otevíraly již ve 14. století. Dnes se v České republice nachází něco přes třicet míst, která splňují statut udělovaný pro léčebné lázně.

Jedny z nejstarších vřídelních pramenů jsou Františkův pramen a karlovarské Vřídlo. Byly objeveny a oficiálně využívány již ve 12. století, ovšem je známo, že je naši předkové znali již v době bronzové. Z doby bronzové byl nalezen také poklad při hloubení Obřího pramenu v roce 1882. Nacházel se u jeho pramene přibližně 6 metrů pod zemí.
tryskající voda

Kyselé minerální vody jsou známé po celém světě zejména zásluhou západočeských oblastí. Zde vyvěrají na povrch známé „kyselky“, stáčené do plastových lahví. Dříve se stáčely do skla a nejznámější z nich je Mattonni. Mnohé ze zdrojnic jsou velmi teplé, nejteplejší z nich má teplotu téměř 75 stupňů Celsia a vystřeluje až do neuvěřitelné výšky dvanácti metrů již stovky let. V průběhu jedné minuty vyvrhne přibližně dva tisíce litrů tekutiny obohacené řadou minerálních látek, které se objevují v podloží.