Spojení matematika a příroda

Fibonacci bylo jméno známé v období 12. a 13. století v Itálii. Tento výborný italský matematik byl znám také pod jmény Leonardo Bonacci, Leonardo of Pisa (podle města, ze kterého se nacházel), anebo také Leonardo Bigollo Pisano. Malý Fibonacci se narodil italskému obchodníovi, se kterým cestoval po Alžíru. Také tam se poprvé seznámil s Hindu-Arabským numerickým systémem. Poté procestoval pobřeží středozemního moře, kde se seznámil se spoustou obchodníků, kteří používali tehdy zaběhlý systém románského počítání. Právě Fibonacci byl tím, kdo pochopil zjednodušení v užívání systému Hindu-Arabského. Sám Fibonacci poté napsal „Liber Abaci“. Kniha, která měla pro překupníky představovat jakýsi nástroj, jak vytvářet správné kalkulace.

pisa-4420684_960_720

Dnes známe pojem Fibonacciho sekvence, kteý k němu neodmyslitelně patří. Tento pojem, ačkoliv je matematický, byl zprvu spojován s přírodou. Italský matematik vysvětlil logický systém na reprodukci králíků Pokud máme samce a samici, ti se rozmnoží a budou mít zase samce a samici, kteří se měsíc na to opět rozmnoží, pak se oba páry znovu rozmnoží a budou mít zase samce a samici, takto řada bude pokračovat po celý rok každý měsíc, a na konci roku bude z původního jednoho páru, tedy dvou králíků párů 72. Tedy 144 králíků. Stejný systém numerické řady můžete vysledovat u pyramid, schránek korýšů, slunečnic, a tak dále.

bee-4475324_960_720

Fibonacciho řada posloupnosti je však především, a vracíme se ke kořenům, znám v obchodování. Fibonacciho indikátory se jako jedny ze základních technik hojně využívají v analýzách finančních trhů. Mezi základní nástroje, o kterých jste možná slyšeli, patří Fibonacciho retracement, vějíř, časové zóny, oblouky a Fibonacciho expanze. Systém fungování jednotlivých nástrojů se liší podle jejich užití. Nejzákladnější je však retracement, který pracuje na principu aplikace významných událostí, které se dějí na trhu. Pochopením Fibonacci Tradecz nástrojů se můžete stát úspěšným jezdcem na poli obchodního hřiště.