Pořizujeme dětem akvárium

Ačkoliv je současná doba doslova ve znamení převládajících technologií automatizace, robotiky, mobilní komunikace a výpočetní techniky, neměli bychom se technickými vymoženostmi nechat převálcovat. Nejsme přece necitliví roboti a tím spíše bychom měli ke vztahu k přírodě vést i naše ratolesti.
čtyři rybičky
Jednou z překrásných zálib je akvaristika, probouzí v nás touhu po vytvoření přirozeného prostředí, které panuje pod vodní hladinou, a zároveň tento báječný vodní svět pozorovat, být s ním v kontaktu. Akvárium je malý uzavřený a omezený prostor, ale postačí k tomu, aby nás a naše děti dokázal zabavit na dlouhé hodiny. Někteří lidé tomu propadnou na celý život a o akvaristech se traduje, že si své znalosti, dovednosti a svou radost předávají z generace na generaci.
akvárium a rybky

Jak postupovat

Velikost nádrže – první věc, kterou musíme promyslet. Současně s tím i vhodné umístění akvária. Mělo by být pokud možno v temnějším koutu místnosti, ale zároveň přehledném a hlavně pohodlném. Pro začínající akvaristy je nejvhodnější velikost odpovídající objemu 60 litrů, zkušenější akvaristé pak mohou volit objemy od 100 do 180 litrů.
Pevný stojan – měli bychom mít na paměti, že jde o značnou mechanickou zátěž, nezkušení lidé často pokládají akvárium do nábytkové sestavy, jejíž nosnost bývá omezená. Prázdná stolitrová nádrž sama o sobě váží přibližně čtvrt metráku, k tomu započítejme hmotnost vody, písku, kamenů, osvětlení a dalšího příslušenství a jsme rázem na sto padesáti kilogramech.
Množství a velikost ryb – toto klíčové rozhodování, jakými rybami akvárium osadit, je ideální ponechat na dětech samotných. Navštivte společně více akvaristických prodejen a poznamenejte si, zda děti touží spíš po velkých cichlidách nebo skalárech, anebo raději upřednostní více malých hejnových rybek (danio, tetra, neonka, gupka, plata, razbora, parmička). Pokud se sami řadíte mezi začátečníky, doporučujeme nenáročné druhy, jako jsou např. xiphophorus helleri, puntius conchonius, danio rerio.
Filtrace a vzduchování – nezbytná součást vybavení, ryby i rostliny vyžadují nejen dostatečné osvětlení pro svůj růst a aktivitu, ale i filtraci vody a okysličování formou vhánění vzduchových bublin vzduchovacím kamenem. Tuto soustavu pohání malý kompresor s dostatečným výkonem a o vhodném typu byste se měli poradit s prodavačem, nebo na příslušných webových stránkách.