Je solární plachta na bazén vhodná?

Asi jen máloco se vyrovná ponoření do chladivé vody bazénu v horkém letním dni. Problém je, že většina z nás se sice chce osvěžit, zároveň však preferujeme, aby tato voda nebyla příliš studená. Přeci jen, ledová voda sice osvěží více, ale asi v ní prakticky nikdo dlouho nevydrží.

I to je důvod, proč jsou tak oblíbené vytápěné bazény, kde si můžete teplotu vody regulovat. Avšak zdaleka ne vždy je to možné. Vezměme si například klasické velké kulaté nafukovací bazény, které se běžně prodávají. Do těch ohřívač vody zřejmě snadno nenainstalujete.

bazen2

Faktem je, že ohřev vody ve venkovních bazénech celkově není zrovna jednoduchou záležitostí. Proto není divu, že od něj mnoho lidí upustí a raději ji nechá ohřát Sluncem. Jistě, může to trvat i několik dní, a rozhodně nedosáhnete tak vysoké teploty, jako s umělým ohřevem, přesto to na běžné koupání stačí.

To však neznamená, že zde není možnost, jak tento proces podpořit a zefektivnit. Pokud vám voda v bazénu stále připadá příliš studená, můžete využit pomůcek, jako je například solární plachta https://www.marimex.cz/kryci-plachty/ na bazén. O co se jedná?

bazen5

V podstatě jde o klasickou plachtu, kterou překryjete bazén. Je vytvořena ze speciálního materiálu, který zesiluje termální účinky slunečních paprsků, podobně jako například igelit. Díky tomu se voda pod ní ohřeje rychleji a na vyšší teplotu. Ovšem to není její jediná výhoda.

Další spočívá v tom, že teplo sice propustí dovnitř, ale nikoliv ven. Je to podobný princip, jaký známe například ze skleníku. Nemusíte se tedy bát, že vychladne, když bude pár dní špatné počasí.

Navíc, podobně jako každá jiná plachta, brání tomu, aby do bazénu napadaly nejrůznější nečistoty, jako jsou listy, okvětní plátky, větve nebo hmyz či dokonce myši. Tím jej pomáhá udržovat čistý a pomůže zajistit, že budeme mít průzračnou vodu po celou sezónu. A to za to rozhodně stojí.